پرش به محتوا

دانشمندان کشف کرده اند که چگونه سلول های پوست انسان رنگدانه ها را کنترل می کنند – این کشف می تواند به روش های ایمن تری برای برنزه شدن یا روشن شدن پوست منجر شود.

محققان دریافتند که رنگ پوست توسط استروژن و پروژسترون ، دو هورمون اصلی جنسی زن ، قابل تنظیم است. استروژن پوست را تیره می کند. پروژسترون باعث روشن شدن پوست می شود. اگرچه این مقدار به میزان محدودی شناخته شده بود ، تحقیقات جدید نشان داد دو گیرنده سلولی که به نظر می رسد این روند را در سلولهای پوستی به نام ملانوسیت کنترل می کنند.

اما محققان همچنین دو مولکول مشابه استروژن و پروژسترون را شناسایی کردند که می تواند این گیرنده ها را به ترتیب فعال کند تا برنزه شود و روشن شود ، بدون اینکه تغییراتی در بدن ایجاد شود که به طور معمول با این هورمون های جنسی مرتبط باشد.

به گفته محققان کرم های حاوی این مولکول ها ممکن است روزی به افرادی که دارای شرایط پزشکی هستند و باعث ناهموار شدن پوست می شوند و یا به دلایل زیبایی می خواهند پوست خود را بدون قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا UV بنفش یا عوامل سفید کننده سمی تیره یا روشن کنند ، کمک کنند. (26 آوریل) در مجله eLife
این تحقیق مبتنی بر پدیده ای است که هزاره ها مشاهده شده است: این که پوست زنان در دوران بارداری تغییر رنگ می یابد. بقراط ، یک پزشک یونانی که 2400 سال پیش زندگی می کرد ، لکه های لکه ای را که می تواند بر روی بدن زن باردار ظاهر شود ، مشاهده کرد و تصور کرد ، هرچند نادرست ، این لکه ها مربوط به جنسیت کودک است.
چه عواملی باعث تغییر رنگ پوست می شود؟
دانشمندان مدرن ارتباط بین تغییر رنگدانه ها و هورمون های جنسی را ایجاد کرده اند. در واقع ، یک عارضه جانبی استفاده از کرم های استروژن ، تیره شدن پوست است.
دکتر گفت ، اما اینکه دقیقاً چگونه این هورمون های جنسی بر روی رنگدانه های پوست تأثیر می گذارند یک سوال طولانی مدت بوده است. تاد ریدکی ، نویسنده ارشد یافته های جدید و استادیار پوست در دانشگاه پنسیلوانیا.

سانان کاملاً متفاوت عمل می کند: ریدکی گفت: اشعه ماورا بنفش از آفتاب یا غرفه های برنزه باعث افزایش هورمونی به نام هورمون تحریک کننده ملانوسیت (MSH) در پوست می شود. MSH به یک گیرنده در سلولهای پوستی ملانوسیت به نام MC1R متصل می شود و باعث می شود که این سلولها ملانین تولید کنند

 

1 دیدگاه دربارهٔ «تیره کردن پوست»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Enter Captcha Here : *

Reload Image