پرش به محتوا

محصولات روشن کننده پوست – که به آن کرم های سفیدکننده ، سفید کننده ، روشن کننده پوست یا کرم های محو نیز می گویند- با کاهش رنگدانه ای به نام ملانین در پوست کار می کنند. بیشتر افرادی که از مواد روشن کننده استفاده می کنند این کار را برای درمان مشکلات پوستی مانند لکه های پیری ، جوش های آکنه یا تغییر رنگ مربوط به هورمون ها انجام می دهند. این همچنین روشی است که برای روشن شدن پوست به طور طبیعی تیره استفاده می شود.

محصولات روشن کننده پوست خطرات زیادی دارند. مانند هر محصول جدید ، حتما قبل از خرید برچسب آن را بخوانید و از حقایق آن مطلع شوید و یک ماده سبک کننده پوست بزنید.

چه چیزی رنگ پوست را تعیین می کند؟
رنگ پوست با توجه به میزان ملانین موجود در پوست تعیین می شود. ملانین رنگدانه ای است که توسط سلولهای خاصی به نام ملانوسیت تولید می شود. افرادی که پوست تیره دارند ملانین بیشتری دارند.

میزان ملانین پوست شما عمدتا مربوط به ترکیب ژنتیکی شماست. قرار گرفتن در معرض نور خورشید ، هورمون ها ، آسیب های پوستی و قرار گرفتن در معرض برخی مواد شیمیایی نیز می تواند بر تولید ملانین تأثیر بگذارد.

تغییر در رنگ پوست اغلب خود به خود برطرف می شود. به عنوان مثال ، برنزه ها هنگامی که میزان قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید کاهش می یابد ، محو می شوند. اما با گذشت زمان ، تغییر رنگ های خاصی مانند لکه های “پیری” یا لکه های “کبدی” کم و بیش دائمی می شوند.
سفید کننده پوست چیست؟

سفید شدن پوست یک روش درمانی آرایشی برای کاهش برجستگی تغییر رنگ پوست و یکنواخت شدن رنگ پوست است. می توانید کرم های سفید کننده را بدون نسخه و با نسخه پزشک خریداری کنید.

برخی از افراد برای تغییر رنگ چهره خود از ماده سبک کننده پوست در کل بدن خود استفاده می کنند اما این مسئله می تواند بسیار خطرناک باشد. ماده موثره در برخی از روشن کننده های پوست جیوه است ، بنابراین سفید شدن می تواند منجر به مسمومیت با جیوه شود.

جیوه یک عامل سمی است که می تواند باعث مشکلات جدی روانی ، عصبی و کلیوی شود. زنان بارداری که از ماده سبک کننده پوست با جیوه استفاده می کنند می توانند جیوه را به فرزند متولد نشده خود منتقل کنند.

استفاده از جیوه به عنوان ماده تشکیل دهنده مواد روشن کننده پوست در ایالات متحده ممنوع است. با این حال ، برخی از مواد سبک کننده پوست تولید شده در خارج از ایالات متحده ممکن است هنوز حاوی جیوه باشند.
روشن کننده های پوست چگونه کار می کنند؟

روشن کننده های پوست حاوی یک ماده فعال یا ترکیبی از مواد تشکیل دهنده هستند که میزان ملانین را در پوست محل استفاده کاهش می دهد.
ادامه داد

بیشترین ماده مورد استفاده در مواد روشن کننده پوست که در ایالات متحده فروش می رود ، هیدروکینون است.

FDA استفاده از هیدروکینون را در ماده سبک کننده پوست بدون نسخه ایالات متحده تنظیم می کند که می تواند حاوی 2٪ هیدروکینون باشد. متخصصان پوست می توانند برای روشن کننده های حاوی 4٪ -6٪ هیدروکینون نسخه بنویسند.

مهم است که قبل از استفاده از محصولی با هیدروکینون با پزشک خود مشورت کنید و دقیقاً دستورالعمل های پزشک را دنبال کنید.

در سایر روشن کننده های پوست از داروهایی مانند استروئیدها و اسید رتینوئیک که از ویتامین A می آید به عنوان مواد موثره استفاده می شود. و برخی از روشن کننده های پوست از مواد طبیعی مانند اسید کوجیک – ترکیبی که از قارچ می آید – و آربوتین ، ترکیبی که در گیاهان مختلف یافت می شود ، استفاده می کنند.
خطرات روشن کننده های پوست

یکی از مهمترین خطرات استفاده از برخی از روشن کننده های پوست احتمال قرار گرفتن در معرض جیوه است. یک مطالعه نشان داد که تقریباً از هر 4 ماده سبک کننده پوست ساخته شده در آسیا و خارج از ایالات متحده ، 1 مورد حاوی جیوه است.

خطرات احتمالی دیگر روشن کننده های پوست وجود دارد. این خطرات می تواند شامل موارد زیر باشد:

استفاده طولانی مدت می تواند به پیری زودرس پوست کمک کند.
استفاده طولانی مدت ممکن است خطر ابتلا به سرطان پوست در معرض آفتاب را افزایش دهد. هنگام استفاده از روشن کننده پوست و بیرون رفتن ، همیشه از کرم ضد آفتاب با طیف گسترده استفاده کنید.
استروئیدها در برخی از روشن کننده های پوست ممکن است خطر ابتلا به عفونت های پوستی ، نازک شدن پوست ، آکنه و ترمیم ضعیف زخم را افزایش دهند.
استفاده از استروئیدها در مناطق وسیعی از پوست ممکن است شما را در معرض خطر مشکلات سلامتی مربوط به جذب استروئید توسط بدن قرار دهد.
هیدروکینون ممکن است باعث تغییر رنگ پوست ناخواسته و غیر قابل درمان (اوکرونوز) شود.
عوامل سفید کننده مختلف ، از جمله مواد طبیعی ، می توانند باعث تحریک پوست یا واکنش آلرژیک شوند.

موارد احتیاط ویژه هنگام استفاده از روشن کننده پوست

قبل از استفاده از روشن کننده پوست با پزشک خود صحبت کنید و دستورالعمل های خاصی را برای این محصول بخواهید.
اطمینان حاصل کنید که هیچ جیوه ای در محصول وجود ندارد. جیوه گاهی اوقات با نام های دیگری مانند کالومل ، جیوه ، جیوه یا جیوه ذکر شده است.
اطمینان حاصل کنید که ماده سبک کننده پوست بدون نسخه پزشک با هیدروکینون بیش از 2٪ از این ماده شیمیایی ندارد.
اگر در برچسبی هیدروکینون ذکر شده است اما مقدار آن را ذکر نکرده ، استفاده از آن را ایمن تصور نکنید. برخی از محصولات خارجی حاوی مقدار بیشتری هیدروکینون از حد مجاز در ایالات متحده هستند و برخی از برچسب ها ممکن است دقیق نباشند.

اگر در مورد کالایی که در نظر دارید سالی دارید ، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید تا مطمئن شوید این ماده بی خطر است. همچنین ممکن است متخصص پوست گزینه های درمانی دیگری مانند لایه برداری شیمیایی ، میکرودرم ابریژن و لیزر درمانی را به شما پیشنهاد دهد.

4 دیدگاه دربارهٔ «روشن کردن پوست»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Enter Captcha Here : *

Reload Image